Linkek a témában:
Várak3D - Dunántúl Középkori Magyar Várak 3D-ben, multimédiás, térhatású fotógyűjtemény DVD-n
Megjelent a Várak3D sorozat első, multimédiás DVD kiadványa, mely a Dunántúl történelmi várait mutatja be háromdimenziós fotókon! 33 dunántúli vár, több, mint 1000 térhatású fotó, szöveges ismertető minden várról, remek középkori zene, ajándék 3D-s szemüveg!
3d-s fotókon a dunántúli várak
3d-s fotókon elevenedik meg a Dunántúl harminchárom legizgalmasabb magyar vára, amely a Projekt Kft. történelmi várait bemutató sorozatának első darabjaként került forgalomba.
Vígvári Tamás weboldala, bemutatkozás
Az anaglif technika segítségével a fotográfiáimat sztereó fényképpé átalakítva, színszűrős szemüvegen keresztül, térben és talán egy kicsit időben is visszakerülünk újra a várudvarokba. Nevetve szédülünk amikor "újra" lenézünk a gyilokjáróról, és közösen nyúlunk a képernyő felé, mutatva a másiknak a sztereó fényképen kiemelkedő várfalakat.
Gyulakeszi - Csobánc vára (castrum Chobanch,Czobancz)
A Balaton-felvidék csodálatos szépségű, vulkanikus eredetű hegyei közül, a csobánci hegytető egyik sarkában láthatóak a középkori vár maradványai.
1221-es oklevélben szerepelt először Csobánc hegye, amikor egy birtokjogi pereskedés kapcsán említették, mert a diszeli nemesek szőlőt telepítettek rajta, mellé pedig egy kőházat emeltek. Egy 1255-ös iratban jegyezték fel, hogy a Rátót nemzetséghez tartozó Balduin előkelő fiai, Gyula és ifjabb Balduin alapozták meg a csobánci vár korai épületeit, melyeket a szakadékos hegyoldal mentén, kör alakú területet oltalmazó várfal övezett, kívülről mély szárazárokkal ellátva.
Nagyvázsony - Vázsonykő, Kinizsi-vár, (castrum Wasonkew)
A Balaton-felvidék kisebb-nagyobb lankái között található Nagyvázsony községe, melynek egyik domboldalában tör az égbolt felé a középkori vár lakótornya.
Építtetője a környéket uraló Vezsenyi nemesi família volt, akik Zádorvár perben való elvesztése után, a XV. század közepén emeltették a várat. Ebben az időszakban viszonylag békés vidéknek számított, ezért elsősorban középnemesi rezidencia, mint erős védőművekkel rendelkező épület volt. Miután 1472-ben férfiágon kihalt a család, Hunyadi Mátyás király a hadjárataiban tanúsított vitézségéért Kinizsi Pálnak adományozta.
Füzér középkori vára a Zemplén északkeleti részén
Egy 1264-es oklevélből ismerjük, hogy IV. Béla király serege harcot vívott - a fiúi engedelmességéről megfeledkező - István herceggel, de annak Mihály nevű várnagya az embereivel sikeresen megvédelmezte a füzéri várat. Jutalma nem is maradt el, az 1270-ben trónra lépő V. István király neki adományozta az egész váruradalmat.
Várbarát.lap
Várbarátoknak szól ez a startlap. Csatlakozási lehetőség várbarátokhoz, fórumokhoz, társaságokhoz Magyarországon és külföldön is. Váras oldalak, rendezvények, várprogramok, Felső Magyarországi Várak Egyesülete
Várkönyv.lap
Magyar és idegen nyelvű kiadványok, könyvek, folyóiratok várakról. Várlexikon, vár-webáruház, Regélő Váraink...
Castrum Bene Egyesület, Felső-Magyarországi Várak Egyesülete. Várak 3D-s fotókon, légifotókon, várkalauz, metszetek.